sign up! webstats forums guestbooks calendars
Greek Nature Photography
Page: 1 Reply
	Reply
Author Posts
tassos (M+)

Registered: 30.06.2011

08.10.2011 - 15:13: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Καλησπέρα στην παρέα. Φίλοι μου, συμμετοχή δεν είναι μόνο η ανάρτηση φωτογραφιών, αλλά και η κριτική. Είναι απαραίτητη η άποψη όλων.

Λοιπόν, μη διστάζετε να εκφράζετε την άποψή σας. Μόνο έτσι θα πάμε τη φωτογραφία φύσης στην Ελλάδα μπροστά!!! star

Σακούλης Τάσος

photophysis - age fotostock - art for conservation - facebook

Send private message Send e-mail Homepage
SAMARITAKIS NIKOLAOS (M+)

Registered: 06.07.2011

08.10.2011 - 15:29: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΑΣΟ... ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΩΤΟ ΣΟΥ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΗ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΦΑΜΕ! lol

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

http://www.flickr.com/photos/samaritakis/show/

tassos (M+)

08.10.2011 - 16:30: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

SAMARITAKIS NIKOLAOS:
ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΑΣΟ... ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΩΤΟ ΣΟΥ, ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΗ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΦΑΜΕ! lol

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Να βρω χάλια φωτό δε θα είναι καθόλου δύσκολο!!!

Σακούλης Τάσος

kostas nianiopoulos

10.10.2011 - 06:49: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Σωστο ειναι αυτο που λες εχεις βουνο δικιο Τασσο , εγω ηρθα εδω πολυ ζεστος , και τωρα εχω παγωσει κομματι μπωρο να πω . Μαλλον θα ειδες οτι εχω μοιωσει πολυ της κριτικες μου . Ειναι πολλοι που δεν
θελουν μυγα πανω στο σπαθι τους , δεν δεχωνται καμια κριτικη για να φτιαξουν την φωτο τους . Δεχωνται μονο την καλη κριτικη , μαλλον μεσα στο μυαλο τους η δικια τους φωτογραφια ειναι η πιο καλη . Θελω να πω οτι δεν υπαρχει κατι πρωσοπικο με κανεναν ο μονος σκοπος ειναι η βοηθεια , δεν μπωρο να καταλαβω γιατι το περνουν τοσο στραβα μερικοι . Το φορουμ αυτο ειναι αρκετα διαφορετικο απο αλλα Ελληνικα και αυτο για μενα ειναι ενα θετικο . Το να χτυπαμε την πλατη του αλλου και να το λεμε ( μεγαλε μπραβο εισαι καλος φωτογραφος !) και μαλιστα την στιγμη που η φωτογραφια εχει φανερα προβληματα , δεν βοιθα σε κανενα και πιο πολυ αυτον που εχει την φωτο . Καλη ειναι η θετικη κριτικη δεν ειναι κακη , αλλα να κανουμε και καμια αρνητικη , οχι αρνητικη απο κακια αλλα ως προς το φτιαξιμο .
Αν δεν δουμε καποια απλα πραγματα ποως αυτα οι Ελληνες φωτογραοι θα ειναι παντα ουραγοι πισω απο τους ξενους .
Θα τα ελεγα εδω και πολυ καιρω , αλλα τωρα μου εδωσες την ευκαιρια με αυτο το ποστ και καλα εκανες και το εβαλες

Ποια Κανω κριτικη σε φωτος που μου αρεσουν και οχι διορθοτικες .

μπωροθσα να πω και αλλα πολλα , αλλα θα γινει πολυ μακρυ το θεμα .

Συγνωμη αν πικρανα καποιους

http://www.redbubble.com/people/kostas124/portfolio

tassos (M+)

10.10.2011 - 08:14: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Κώστα, συνέχισε να κάνεις την κριτική σου. Αν αρχίσουμε όλοι να σχολιάζουμε μόνο όποιες μας αρέσουν, στο τέλος θα δημιουργήσω μια σελίδα στο facebook, όπου θα μετράμε τα like και oi mutual θα είναι εντάξει, όπως λέει και η διαφήμιση. Εγώ σταμάτησα να ανεβάζω στο facebook γιατί πραγματικά δε μου λέει τίποτα να έχω σχόλια του τύπου "με ταξιδεύεις Τάσο!!!" και "πόσο φοβερός είσαι!!!". Με την κριτική, αρχικά σε ξένα φόρα και τώρα εδωμέσα άρχισα να βλέπω την όποια βελτίωση και δε θέλω να χαθεί αυτό! hmm

Σακούλης Τάσος

chris (M+)

10.10.2011 - 16:07: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Το θέμα ήταν η πρώτη μου συζήτηση-κόντρα όταν πρωτοξεκίνησε το forum, με φίλο που συμμετέχει. Η θέση μου ήταν -και είναι- πως πρέπει να υπάρχει κριτική, πως η θετική κριτική έχει την ίδια αξία με την αρνητική, πως οι μονολεκτικές εκφράσεις του στυλ "Ωραία φωτό" και οι παρόμοιες, δεν είναι κριτική, πως γιατί να συμμετέχεις σ' ένα forum κριτικής αν δεν κριτικάρεις ή δεν δέχεσαι κριτική? Φυσικά και αρέσουν σε όλους τα like αλλά αυτά είναι για το fb! Όποιος πει ότι δεν του αρέσει ν' ακούει καλά λόγια για τις φωτό του δεν λέει αλήθεια. Εδώ όμως είναι ένας χώρος που μπαίνεις για να κάνεις και να δεχτείς κριτική.

chris

kostas nianiopoulos

12.10.2011 - 05:50: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Chris δεν εχω καμια διαφωνια σε οτι λες , αλλα ειδα σε φωτογραφιες με φανερα προβληματα για μενα να γινωνται σχολια τυπου ( πολυ ωραια ) ( μεγαλε εισαι φοβερος ) ( απιστευτη φωτογραφια ) και και στο τελος να μπαινει ατομο που ξερει 2-3 πραγματα
Π.Χ. για μεσαιους τονους η χρωμα , η και πως να την φτιαξει , δεν γινεται πιστευτος , το παιρνουν στπαβα λες και εχεις κατι μαζι τους . Δεν ειναι ωραιο να κανεις επιθεση σε αυτον που παι να βοιθησει .
Και δεν μπωρο να καταλβο σχολια του τυπου ( εμενα δεν μου αρεσει να της επεξεργαζομαι )
( οτι δινει η μηχανη ) και αλλα διαφορα τετοια . αν θελουμε να παμε λιγο ποιο μπρωστα θα πρεπει να μαθουμε να δουλεβουμε της φωτογραφιες μας . Δεν λεω να κανουμε φωτομονταζ , αυτο ειναι αλλο πραγμα . Για μενα σωστο ειναι η φωτογραφια θα πρεπει να κρινεται εκ του αποτελεσματος και οχι απο τα μεσα του την δουλεψαν .
Να μαθουμε να δεχωμασται της κριτικες να δοκιμασουμε . Αρκει βεβαια η κριτικη να ειναι καλοπροαιρετη .

http://www.redbubble.com/people/kostas124/portfolio

chris (M+)

12.10.2011 - 10:27: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Συμφωνώ με όσα γράφεις Κώστα. Η δική μου τοποθέτηση έχει να κάνει με δικές μου θέσεις ως προς το τι είναι (ή τι ήταν...) φωτογραφία. Όσο για την κριτική, πολύ θα ήθελα ν΄ακούσω κριτική και για τα δικά μου καρέ κάποια στιγμή. Έχω ανεβάσει αρκετές και δεν έχω δεχτεί παρά σε λίγες κάποια υποτυπώδη άποψη... Με χαρά θα δεχτώ τις απόψεις σας, και καθαρά φωτογραφικά και για θέματα επεξεργασίας, ασχέτως αν θα τ' ακολουθήσω κατόπιν.
Όσο για το τι είναι φωτομοντάζ και που είναι τα όρια του, πολύ θα ήθελα να αρχίσουμε μια συζήτηση γιατί ο καθένας τοποθετεί τα όρια όπου υποκειμενικά θεωρεί. Όπως και να 'χειι οι απόψεις είναι για ν' ακούγονται.

chris

ATN PANOS

Registered: 08.07.2011

15.10.2011 - 18:56: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

θα ηθελα επισης να προσθεσω
οτι θα βοηθουσε να σχολιαζαμε καθε φωτο
και με βαση, το τι εξοπλισμο εχει ο καθενας
αν φυσικα ξεραμε.

φερνω παραδειγμα το φιλο,νικο σαμαριτακη
ο οποιος τραβαει με μια απλη compact μηχανη.

οταν λοιπον ανεβαζει μια φωτογραφια εξισου καλη με μενα για παραδειγμα, που εχω εξοπλισμο
δεκαπλασιας αξιας, σαφως και δεν θα πρεπει να κριθει εξισου αυστηρα με μενα.
ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.

και οπως εχω πει σε αλλο νημα, πρωσοπικα θα ηθελα αυστηρη κριτικη στις φωτογραφιες μου.

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Send private message Send e-mail
SAMARITAKIS NIKOLAOS (M+)

15.10.2011 - 21:23: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

ATN PANOS:
θα ηθελα επισης να προσθεσω
οτι θα βοηθουσε να σχολιαζαμε καθε φωτο
και με βαση, το τι εξοπλισμο εχει ο καθενας
αν φυσικα ξεραμε.

φερνω παραδειγμα το φιλο,νικο σαμαριτακη
ο οποιος τραβαει με μια απλη compact μηχανη.

οταν λοιπον ανεβαζει μια φωτογραφια εξισου καλη με μενα για παραδειγμα, που εχω εξοπλισμο
δεκαπλασιας αξιας, σαφως και δεν θα πρεπει να κριθει εξισου αυστηρα με μενα.
ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.

και οπως εχω πει σε αλλο νημα, πρωσοπικα θα ηθελα αυστηρη κριτικη στις φωτογραφιες μου.

ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ/ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΑΝΟ... ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ... ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ - ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ - ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ... ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΑΥΣΤΗΡΗ ΚΡΙΤΙΚΗ, Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ! Ha

http://www.flickr.com/photos/samaritakis/show/

yiannis

Registered: 14.07.2011

13.12.2011 - 16:04: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

Εγώ θα κάνω πάντως μια απόπειρα να είμαι αυστηρός... ελπίζω να μην εκνευρίσω τον κόσμο!

><> ><> ><> ><> ><>
YIANNIS ISSARIS | 500px

tassos (M+)

14.12.2011 - 17:52: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

yiannis:
Εγώ θα κάνω πάντως μια απόπειρα να είμαι αυστηρός... ελπίζω να μην εκνευρίσω τον κόσμο!

Έτσι και όποιος αντέξει thumbs up
Μεταξύ μας, με μένα λίγο πιο σοφτ Ha

Σακούλης Τάσος

yiannis

Registered: 14.07.2011

15.12.2011 - 21:21: RE: Κάντε κριτική!!! | Quote Quote

tassos:

Μεταξύ μας, με μένα λίγο πιο σοφτ Ha

Για βάλε..! Ha

><> ><> ><> ><> ><>
YIANNIS ISSARIS | 500px

Page: 1 Reply
	Reply
Shortcut:
Get free forums, guestbooks, calendars, shorturls and web statistics at motigo.
Site Information